Dialog

CCS w konsultacjach aktualizacji KPEIK

Konsultacje KPEiK

Wiceministra klimatu i środowiska poinformowała, że w ramach konsultacji aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu wpłynęło ponad trzy tysiące uwag. Ministerstwo ma zająć się teraz ich analizą i kontynuować pracę nad ostateczną wersją tego strategicznego dokumentu.

Jednym z podmiotów, które zaangażowały się w proces konsultacji był instytut WiseEuropa. W swoim stanowisku przedstawiliśmy kilkanaście rekomendacji, w tym dwie dotyczące dekarbonizacji przemysłu ze szczególnym uwzględnieniem technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla (Carbon Capture and Storage, CCS).2 Technologie te powinny zajmować istotniejsze miejsce w KPEiK niż ma to miejsce w przedstawionej wersji. Istotność rozwoju tych technologii dostrzegają też bowiem międzynarodowe ośrodki naukowe. IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) postrzega CCUS jako ważne narzędzie redukcji emisji w przemyśle chemicznym czy cementowym, z kolei Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) prognozuje nawet, że osiągnięcie emisji na poziomie zerowym netto nie będziemożliwe bez technologii CCS/CCUS.

Mimo że wszystkie noty konsultacyjne nie zostały jeszcze opublikowane, z tych dostępnych w otwartych źródłach również przebija się wyraźne wezwanie do konieczności uwypuklenia roli CCS w planowaniu strategicznym. Eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zauważają, że wielu uczestników rynku może skorzystać ze wsparcia dla projektów redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz wdrażania technologii wychwytu i składowania CO2 (CCS) oraz wychwytu i wykorzystania CO2 (CCU). Te technologie są kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych i są zgodne z długoterminową strategią dotyczącą neutralności klimatycznej. Dodatkowo w nocie konsultacyjnej ZPP zawarto wezwanie do usunięcia barier legislacyjnych oraz umożliwienia projektom OZE i CCS korzystania ze wsparcia w postaci węglowych kontraktów różnicowych. O roli technologii CCS w KPEiK wypowiedziała się również Fundacja Instrat. Eksperci think-tanku postulują, by wykreślić z dokumentu wzmiankę o DACCS (Direct Ait Capture tj wychwytu dwutlenku węgla prosto z atmosfery), z racji tego, że wdrożenie tych technologii wydaje się na chwilę obecną mało prawdopodobne i niepewne. Fundacja Instrat zwraca też uwagę, że projekt budowy instalacji wychwytu dwutlenku węgla GO4ECOPLANET realizowany już w cementowni Kujawy należącej do Lafarge, a który ma doprowadzić do wychwytu blisko 1Mt/r, nie został de facto uwzględniony w obliczeniach redukcji emisji przedstawionych w KPEiK. 

Autor: Maciej Giers, WiseEuropa