Dialog

Odpowiedź Konsorcjum CCUS.pl na list intencyjny MKiŚ ws. CCS

W odpowiedzi na list intencyjny Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie rozwoju technologii składowania dwutlenku węgla w Polsce, Konsorcjum projektu CCUS.pl przygotowało oficjalne stanowisko w tej sprawie.
 
W odpowiedzi wystosowanej 21 sierpnia 2024 roku partnerzy podkreślili swoje zaangażowanie z rozwój wspomnianej wyżej technologii:
 
„W naszej ocenie, rozwój tej technologii jest kluczowy dla zapewnienia ekonomicznie racjonalnej dekarbonizacji przemysłu ciężkiego w Unii Europejskiej i Polsce. O naszym zaangażowaniu w rozwój technologii najlepiej świadczy projekt GOSPOSTRATEG finansowany w ramach grantu udzielonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) pn. „Strategia rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO2 w Polsce oraz pilotaż Polskiego Klastra CCUS [CCUS.pl]”. W ramach tego projektu formowany jest pierwszy w Polsce klaster technologii CCUS, polska strategia rozwoju CCS, projekty aktów legislacyjnych wspierających te technologie, jak też materiały analityczne poświęcone narzędziom wsparcia czy też akceptacji społecznej. Jednym z rezultatów projektu ma być również polityka komunikacyjna wspierająca działania administracji publicznej w odniesieniu do komunikacji społecznej projektów CCS.”
 
Partnerzy wymienili zrealizowane dotychczas działania, jak: opracowanie zintegrowanego modelu CGE-TIMES optymalnego rozwoju technologii CCS w Polsce, z uwzględnieniem spodziewanego rozwoju rynku energii w Polsce oraz gotowości przemysłu do inwestowania i instalowania instalacji do wychwytu dwutlenku węgla; przeprowadzenie pogłębionego badania społecznego dotyczącego świadomości oraz akceptacji Polaków dla technologii CCS; pochylenie się nad zagadnieniem możliwego modelu wspierania rozwoju CCS w Polsce poprzez wprowadzenie mechanizmu węglowych kontraktów różnicowych w Polsce. W dalszej części wymienione zostały zadania zaplanowane na nadchodzące miesiące, zaś Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostało zaproszone do włączenia się w prace w ramach projektu.
 
 
Konsorcjanci podkreślili, iż uważają inicjatywę Ministerstwa za niezwykle cenną i potrzebną dla sektora:
 
W związku z naszym zaangażowaniem w promowanie rozwoju technologii CCS w Polsce, z satysfakcją przyjmujemy deklarację Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zainteresowania oraz gotowości do włączenia się w prace.”
 
Dodatkowo, zwrócili uwagę na inne aspekty, które w ich ocenie warto uwzględnić (min. temat akceptacji społecznej) w trakcie wdrażania technologii CCS.