Dialog

Spotkanie Klastra CCUS.pl – PODSUMOWANIE

W dniach 1-2 lutego 2024 roku obyło się wspólne spotkanie Klastra CCUS.pl oraz polsko-norweskiej sieci CCS organizowane przez Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Spotkania warsztatowe poświęcone były tematyce najważniejszych wyzwań dla administracji rządowej w obszarze CCS i CCU w Polsce oraz identyfikacji obszarów potencjalnej współpracy polsko-norweskiej. Jednocześnie odbył się również impact lunch w ramach projektu “Decarbonisation of the Industrial Sector: Sustainable Finance as an Opportunity?”.

Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za udział w naszych warsztatach. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Państwa cenne uwagi, zaangażowanie oraz dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem na tym ważnym dla nas wydarzeniu.

Materiały do pobrania

Prezentacja: Wprowadzenie

Prezentacja: Klaster

Prezentacja: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Prezentacja: NORWEP

Prezentacja: Działania CCS

Prezentacja: Sieć CCS

Prezentacja: Projekty

List interesariuszy CCS oraz propozycja aktualizacji KPEiK

Zgodnie z zapowiedziami z pierwszego dnia naszych warsztatów, zachęcamy Państwa do kierowania do nas drogą mailową swoich uwag i wniosków dotyczących finalnej treści listu interesariuszy technologii CCUS do strony rządowej oraz propozycji aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. Czekamy na Państwa uwagi, stanowiska i komentarze do 26 lutego 2024 roku. Ci z Państwa, którzy jeszcze nie zadeklarowali chęci podpisania listu do administracji rządowej, wciąż mają okazję zgłosić się do Nas mailowo. Pod koniec lutego rozpoczniemy procedurę zbierania podpisów pod listem, jak również przygotujemy gotową do upublicznienia wersję aktualizacji KPEiK wyrażającej stanowisko reprezentowanego przez nas Klastra CCUS.pl.

Rejestracja w ramach polsko-norweskiej sieci CCS

Zachęcamy również do rejestracji w ramach polsko-norweskiej sieci CCS pod adresem w linku. W trakcie wypełniania krótkiej ankiety osobowej, będziecie Państwo mieli możliwość wskazania osób, które pod koniec lutego zaprosimy do udziału w szczegółowej ankiecie z punktu widzenia interesów i obszarów działalności reprezentowanej instytucji. Gorąco zachęcamy do rejestracji i pozostania w kontakcie. Zgodnie z zapowiedziami, do zarejestrowanych uczestników kierować będziemy z początkiem marca zaproszenia do rejestracji na wizytę studyjną, szkołę letnią oraz spotkania B2B w Krakowie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Strategia rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO2 w Polsce oraz pilotaż Polskiego Klastra CCUS” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG III na lata 2021 – 2023. Nr Umowy GOSPOSTRATEG-III/0034/2020.


Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Acceleration of Climate Change Mitigation Technologies Deployment: Polish-Norwegian CCS Network” realizowanego w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Nr Umowy FWD -Green-11.